Kiedyś, na kursy na prawo jazdy zapisywali się przede wszystkim miłośnicy samochodów. Posiadanie prawa jazdy i samochodu było luksusem, a nie koniecznością tak jak dzisiaj. Obecnie więc, szkoła nauki jazdy przyjmuje również wiele zgłoszeń od ludzi, którzy nie wiele wiedzą o samochodach, jednak koniecznie chcą nauczyć się nimi jeździć.

Początek kursu

Zawsze w zasadzie kursy na prawo jazdy zaczynają się tak samo. Instruktorzy muszą przedstawić kursantom przepisy drogowe. Ponadto, powinni im także wytłumaczyć jak zachowywać się we właściwy sposób w różnych specyficznych sytuacjach. Ponadto, szkoła nauki jazdy ma także obowiązek zorganizować dla swoich kursantów lekcje pierwszej pomocy prowadzone przez specjalistę.

Nauka konkretnych umiejętności

Po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną odnośnie jazdy samochodem przychodzi czas na praktykę. Kursant nabywa więc umiejętności niezbędne do tego, aby móc kierować samochodem. Wszystko zaczyna się w aucie ustawionym na placu manewrowym. To tam kursant jest uczony przez instruktora jak wykonywać najprostsze manewry. Wcześniej jednak, musi on również zostać poinformowany o sprawach najbardziej podstawowych. Chodzi o to, że instruktor tłumaczy krok po kroku jak przygotować auto przed jazdą oraz jak je odpalić. Co więcej, kursant musi również wiedzieć gdzie znajdują się poszczególne elementy wyposażenia wewnętrznego samochodu. Musi on bowiem być w stanie w odpowiednim momencie zapalić właściwe światła, czy też na przykład włączyć wycieraczki.

Kiedy wyjeżdża się na drogę?

Najbardziej oczekiwany przez większość kursantów jest wyjazd na drogę. O tym, kiedy będzie on możliwy decyduje instruktor. Niektórym udaje się wyjechać z placu już podczas pierwszego spotkania z instruktorem. Jednakże, mało kto jest w stanie od razu tak sprawnie jeździć. Dlatego też, zwykle trwa to jednak nieco dłużej.

Pierwsza jazda po drodze jest przeważnie dosyć krótka. Ma bowiem ona an celu jedynie oswojenie kursanta z jazdą w towarzystwie innych uczestników ruchu.