Stres towarzyszący sytuacji, w której nasze czynności są starannie obserwowane i skrupulatnie oceniane jest zupełnie naturalną reakcją organizmu. Problem pojawia się w momencie, kiedy uczucie to staje się wręcz paraliżujące i tak silnie wpływa na reakcje i właściwą ocenę rzeczywistości, że prawidłowe wykonanie wyuczonych czynności lub skorzystanie z zasobów zdobytej wcześniej wiedzy staje się prawie niemożliwe. Taki rodzaj stresu powoduje podejmowanie szybkich i nieprzemyślanych decyzji oraz wyborów, które w konsekwencji doprowadzają chociażby do “oblania” egzaminu na prawo jazdy – a nie należy on przecież do łatwych.

Wszystko w rękach instruktorów

Prawda jest taka, że żadna szkoła nie może nauczyć człowieka, jak nie odczuwać stresu związanego z egzaminem. Można natomiast go minimalizować, a podstawą jest dobre przygotowanie.

Takie właśnie zadanie ma szkoła nauki jazdy. Dobrze przeprowadzone kursy na prawo jazdy w połączeniu z silną motywacją mogą dać osobie przystępującej do egzaminu na tyle pewności siebie, że poradzi sobie z postawionymi przed nią zadaniami.